" ... A kad gledaše podizanje hrama Presvete ovaj moj gospodin sveti, verujte mi, o gospodo i braćo, da sam video kako se njegov um diže u visinu kao neki neboparni orao, koji je držan na zemlji vezan uzama železnim, pa se istrgao i u visinu uzleteo da dođe do onoga besmrtnoga i svetoga istočnika i da vidi hlad božanstvenoga grada Višnjega Jerusalima čiji, uistinu, postade pravi građanin."
Stefan Prvovenčani
Posle podignutih hramova: Svetog Nikole i Presvete Bogorodice kod Kuršumlije, Đurđevih Stupova kod Rasa, veliki župan Stefan Nemanja kao svoju najveću i najznačajniju zadužbinu podigao je manastir Studenicu, u periodu od 1183. do 1196. godine. Glavni hram manastirskog kompleksa posvećen je Presvetoj Bogorodici "Dobrotvorki" (Uspeniju Presvete Bogorodice 28/15. avgusta).
Nedaleko od živopisne klisure Ibra - Doline vekova - u kojoj je nekada bilo jezgro srednjevekovne države Raške, na zaravni iznad bistre i hladne rečice Studenice, a između vrhova Radočela i Čemerna obraslih visokom i mirisnom borovom šumom, uzdiže se manastir Studenica, sa crkvom Bogorodice Dobrotvorke. Ovaj manastirski kompleks, podignut u vremenu najvećeg procvata srpske države, sagrađen je u mističnom prostoru, u blizini bogatih izvora i daleko od ljudskih naselja. Arhitektonski kompleks je savršenog kružnog nacrta i poseduje izraženu duhovnu privlačnost. Stefan Nemanja je tu izgradio svoju zadužbinu, koja će kasnije postati idejni uzor svim ostalim vladarima iz porodice Nemanjića.
" ... Ima sličnosti između arhitekture i živopisa Bogorodičine crkve. Kao i njene uglačane mermerne fasade, njene su freske negovane, rafinovane, svetle - svetle koliko od boja i pozlate, toliko od jasnih misli. U tome dubokom koloritu, u tome moćnom crtežu, u tim figurama bez gestova, u tome vladanju sobom i materijalom - kao u mirnoj priči bez mnogo reči - treba gledati aristokratski ukus njihovog poručioca."
Milan Kašanin